Trail Funchal 2014seg 26-05-2014 23:53
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2007

   Pl   Stno Name                         YB Club                             Time 



23F25   Sub 23 F  (1)             25.0 km   10 C          

    1    381 Rebecca Sousa                93 Runners Utd                   4:21:13 



23M25   Sub 23 M  (6)             25.0 km   0 C           

    1    486 Célio Alves                  91 RG3                           2:37:08 
    2    366 Ricardo Quintal              90 Clube Aventura da Madeira     2:50:04 
    3    492 João Pedro Barbosa           93 Snack-Bar A Calçada           2:54:37 
    4    396 Javier Picone                90 Individual                    3:29:19 
    5    380 Guilherme Franco             90 Individual                    3:35:42 

         509 Helder Castro                92 RG3                               dns 



SF25  ( SEN F  (22)               25.0 km   10 C          

    1    460 Ana Perestrelo               79 Clube Aventura da Madeira     2:51:58 
    2    443 Lúcia Franco                 77 Individual                    2:54:39 
    3    451 Luisa Viveiros               80 Clube Aventura da Madeira     3:03:36 
    4    359 Fabiana Gonçalves            86 Óptica da Sé                  3:08:59 
    5    402 Alice Sousa                  76 Urban Hair Team               3:10:35 
    6    421 Olívia Sousa                 79 Clube Aventura da Madeira     3:13:36 
    7    510 Iolanda Ferreira             76 Runners Utd                   3:28:20 
    8    440 Fátima Vieira                84 Individual                    3:29:19 
    9    356 Alicia Pastor                89 Clube Aventura da Madeira     3:32:06 
   10    445 Cláudia Sousa                80 Individual                    3:36:56 
   11    309 Susana Lourenço              87 Individual                    3:39:18 
   12    498 Sara Brito                   94 Zona Militar da Madeira       3:48:55 
   13    506 Carina Araujo                82 Individual                    3:57:10 
   14    401 Marina Freitas               85 Individual                    4:02:24 
   15    370 Catarina Serrão              75 Individual                    4:06:03 
   16    329 Blenda Corte                 83 Individual                    4:07:10 
   17    321 Graciela Chaves              76 Trail Team Cria Opções - Bord 4:07:32 
   18    499 Tânia Freitas                88 RG3                           4:35:34 
   19    500 Eduarda Ferreira             93 RG3                           4:35:36 
   20    441 Carla Vieira                 75 Individual                    4:38:57 
   21    320 Dora Camara                  78 Trail Team Cria Opções - Bord 4:42:11 

         437 Lucelia Barros               86 Urban Hair Team                  disq 



SM25  ( SEN M  (112)              25.0 km   0 C           

    1    456 Luís Fernandes               87 ACD Jardim da Serra/ZMM       2:14:23 
    2    364 Marco Paulo Silva            79 Individual                    2:16:47 
    3    363 Francisco Freitas            76 ACD Jardim da Serra           2:25:22 
    4    504 Duarte Abreu                 90 RG3                           2:31:13 
    5    487 Virgílio Ornelas             76 ACD Jardim da Serra           2:33:03 
    6    389 Nuno Lourenço                78 Individual                    2:36:57 
    7    333 Rubim Gonçalves              81 ACD Jardim da Serra           2:37:31 
    8    312 Sávio Pestana                88 ACD Jardim da Serra           2:38:24 
    9    349 Roberto Lucio                75 Clube Montanha do Funchal     2:38:41 
   10    471 Ivan Nunes                   67 Zona Militar da Madeira       2:38:54 
   11    330 Celso Andrade                80 Individual                    2:39:44 
   12    438 Joao Faria                   79 ACD Jardim da Serra           2:40:33 
   13    410 Rui Martins                  77 Clube Montanha do Funchal     2:40:59 
   14    484 Luis Sousa                   90 RG3                           2:41:05 
   15    450 Emanuel Costa                77 CAMadeira/Trizone             2:42:11 
   16    452 José Henriques               84 Clube Aventura da Madeira     2:42:57 
   17    473 Vítor Fernandes              84 RG3                           2:43:35 
   18    390 Hélvio Mendes                81 Macrunner`s                   2:48:40 
   19    383 Manuel Jesus                 78 CCD - CM do Funchal           2:49:01 
   20    384 Sérgio Freitas               74 CCD - CM do Funchal           2:50:28 
   21    485 Miguel Gouveia               85 RG3                           2:51:54 
   22    479 Maurício Gomes               84 RG3                           2:52:26 
   23    420 Humberto Barros              81 Clube Aventura da Madeira     2:53:55 
   24    307 Luís Belo                    84 Individual                    2:54:42 
   25    414 Bruno Góis                   75 Ludens Machico/ActiveSport    2:55:02 
   26    477 Bruno Folhas                 87 RG3                           2:55:24 
   27    417 José Ramos                   74 ACD Jardim da Serra           2:57:00 
   28    304 Mauro Abreu                  76 Urban Hair Team               2:57:59 
   29    426 Fábio Teixeira               75 Ludens Clube de Machico       2:58:08 
   30    439 Roberto Bento                75 rc-travel                     2:58:12 
   31    480 José Andrade                 70 RG3                           2:58:29 
   32    376 Nuno Vieira                  77 Macrunner`s                   2:59:22 
   33    483 Nuno Camara                  70 RG3                           3:00:28 
   34    301 Daniel Ferreira              84 FX Hotelaria                  3:00:49 
   35    442 Pedro Martins                89 CDES                          3:02:51 
   36    385 Marcelo Andrade              79 CCD - CM do Funchal           3:03:17 
   37    511 José Gabriel Silva           81 ACD Jardim da Serra           3:04:31 
   38    434 João Matos                   82 Individual                    3:06:13 
   39    350 Filipe Custódio              79 Fotosouvenir                  3:08:34 
   40    375 Mário Freitas                75 Clube Montanha do Funchal     3:08:58 
   41    400 Roberto Alves                85 Individual                    3:09:24 
   42    325 Alexandre Nogueira           79 Individual                    3:10:42 
   43    425 José Santos                  98 Individual                    3:10:59 
   44    361 Luis Figueira                85 MM Mini                       3:11:00 
   45    391 José Aguiar                  82 ACD Jardim da Serra           3:11:41 
   46    334 Daniel Ferraz                89 ACD Jardim da Serra           3:11:53 
   47    412 Fábio Conceição              87 Insulares/Associação Aura     3:12:00 
   48    371 Jonathan Fernandes           87 MM Mini                       3:13:45 
   49    489 Avelino Silva                74 Clube Naval do Seixal         3:13:53 
   50    428 Paulo Coutinho               77 Individual                    3:16:31 
   51    398 Marco Ramos                  76 Clube Aventura da Madeira     3:18:55 
   52    348 Luís Aguiar                  76 Individual                    3:19:22 
   53    313 Ricardo Correia              84 Runners Utd                   3:21:59 
   54    335 Nuno Barros                  78 Runners Utd                   3:22:00 
   55    469 José Correia                 82 PSP                           3:22:02 
   56    403 Flávio Vieira                86 Individual                    3:22:08 
   57    507 Dario Gonçalves              80 Ergoram                       3:22:32 
   58    341 Luís Ferreira                81 Individual                    3:23:13 
   59    405 António Ferreira             83 Individual                    3:25:53 
   60    303 Dinarte Jesus                83 Clube Montanha do Funchal     3:26:44 
   60    374 Vitor Sousa                  74 Clube Montanha do Funchal     3:26:44 
   62    430 Fernando Rodrigues           79 SRE                           3:28:08 
   63    316 António Abreu                89 Individual                    3:28:41 
   64    470 André Gois                   83 PSP                           3:29:30 
   65    496 Paulo Alves                  91 Zona Militar da Madeira       3:30:03 
   66    482 Igor Fernandes               88 RG3                           3:30:35 
   67    455 João Nunes                   77 CAMadeira/Trizone             3:32:21 
   68    458 Fabiano Sousa                84 Insulares/Associação Aura     3:35:17 
   68    459 William Serrão               88 Insulares/Associação Aura     3:35:17 
   70    503 Amandio Nascimento           84 RG3                           3:35:57 
   71    419 Fábio Santos                 88 Individual                    3:36:08 
   72    393 António Gonçalves            85 Individual                    3:36:18 
   73    497 André Teixeira               88 Zona Militar da Madeira       3:36:32 
   74    418 José Freitas                 84 Clube Montanha do Funchal     3:36:42 
   75    411 Amilcar Gamelas              76 Clube Montanha do Funchal     3:37:12 
   76    395 Lino Conceição               80 Clube Naval do Seixal         3:40:21 
   77    394 José Catanho                 78 Clube Naval do Seixal         3:41:10 
   78    314 Luís Correia                 88 Individual                    3:43:21 
   79    365 Paulo Fernandes              75 Individual                    3:43:30 
   80    446 José Teixeira                81 Individual                    3:43:42 
   81    488 Pedro Medeiros               84 Clube Montanha do Funchal     3:44:44 
   82    369 João Jesus                   76 Individual                    3:45:52 
   83    406 Nélson Alves                 86 Individual                    3:47:18 
   84    354 Stefano Fernandes            88 Individual                    3:49:06 
   85    436 Marco Vieira                 78 Clube Montanha do Funchal     3:50:14 
   86    392 Luciano Abreu                88 ACD Jardim da Serra           3:50:16 
   87    409 Vitor Camacho                83 Individual                    3:50:18 
   88    382 Sérgio Abreu                 84 Lokoloko                      3:50:30 
   89    362 Sidónio Nunes                74 MM Mini                       3:50:44 
   90    461 Dionísio Sousa               76 Individual                    3:53:49 
   91    387 João Quintal                 76 Óptica da Sé                  3:54:20 
   92    454 Miguel Freitas               74 Individual                    3:54:25 
   93    336 Rogerio Pedro                82 Clube Pés Livres              3:56:33 
   94    322 Duarte Pinto                 79 Runners Utd                   3:57:49 
   95    305 Carlos Gouveia               87 Individual                    4:05:24 
   96    328 Fábio Martins                84 Individual                    4:07:09 
   97    404 Álvaro Freitas               84 Individual                    4:07:12 
   98    407 Duarte Nuno Alves            85 Individual                    4:07:13 
   99    472 José Sá                      77 RG3                           4:11:08 
  100    332 João Silva                   88 FX Hotelaria                  4:29:10 
  101    502 António Libério              77 Marinha                       4:39:51 
  102    481 Mário Rodrigues              79 Marinha                       4:39:52 
  103    357 Filipe Teixeira              79 ARTLÂNTICO                    4:48:18 

         339 Timoteo Sousa                82 Escoteiros do Monte               dnf 
         508 Artur Pinheiro               84 Marinha                           dnf 
         315 Nelson Nunes                 74 Ludens Machico/Allsports          dns 
         344 João Gouveia                 85 Individual                        dns 
         345 Filipe Teles                 80 Urban Hair Team                   dns 
         346 Rodrigo Lucas                82 Individual                        dns 
         408 Rui Rodrigues                85 Clube Montanha do Funchal         dns 
         433 Rafael Rodrigues             83 Individual                        dns 
         464 Rui Ghalem                   82 Urban Hair Team                   dns 



F40_25  F40  (4)                  25.0 km   10 C          

    1    338 Nadia Meroni                 71 Clube Aventura da Madeira     3:31:20 
    2    347 Ana Martins                  71 Urban Hair Team               4:04:55 

         323 Susana Vacas                 71 Trail Team Cria Opções - Bord     dnf 
         351 Carla Telo                   71 CCD - CM do Funchal               dnf 



M40_25  M40  (31)                 25.0 km   0 C           

    1    476 João Pedro                   59 RG3                           2:21:51 
    2    466 Sérgio Perdigão              72 CMoFunchal/ Madeira Rural     2:43:37 
    3    478 António Nóia                 73 RG3                           2:44:06 
    4    493 Roberto Solano               70 Esco' L@r                     2:46:33 
    5    465 Bruno Fernandes              72 Clube Montanha do Funchal     2:46:44 
    6    373 João Freitas                 74 ACD Jardim da Serra           2:47:00 
    7    424 Carlos Moço                  70 NC Café                       2:50:11 
    8    318 João Nóbrega                 70 Tien21 ElectroNóbrega         2:54:12 
    9    308 Rui Pita                     72 ACD Jardim da Serra           2:55:56 
   10    462 António Rodrigues            74 Ludens Clube de Machico       2:58:37 
   11    474 Luís Jardim Ferreira         71 RG3                           2:59:31 
   12    423 Gilberto Gonçalves           69 NC Café                       3:02:08 
   13    360 Carlos Carichas              69 Ludens Clube de Machico       3:05:55 
   14    327 Alberto Pinto                69 Individual                    3:06:37 
   15    310 João Mendonça                71 Clube Aventura da Madeira     3:08:30 
   16    432 Rui Gouveia                  73 Ludens Machico/Allsports      3:09:11 
   17    326 Humberto Freitas             69 Individual                    3:09:21 
   18    495 Luis Nunes                   69 CCDFPJF                       3:10:16 
   19    505 Rui Pestana                  73 PSP                           3:19:24 
   20    444 Ivo Sousa                    74 Individual                    3:36:56 
   21    355 Luis Silva                   72 Individual                    3:38:37 
   22    319 Narciso Chaves               74 Trail Team Cria Opções - Bord 3:39:04 
   23    331 João Garrido                 69 Individual                    3:47:22 
   24    302 Lívio Melim                  73 Individual                    3:50:40 
   25    475 Paulo Monteiro               80 RG3                           3:52:06 
   26    429 Armando Félix                73 Individual                    3:54:23 
   27    427 Paulo Rodrigues              74 Clube Montanha do Funchal     3:57:22 
   28    415 Victor Correia               71 Cria Opções - Bordal          4:20:52 
   29    490 Nuno Santos                  71 Macrunner`s                   4:22:33 

         468 Gonçalo Gonçalves            73 PSP                               dnf 
         435 Miguel Faria                 72 Individual                        dns 



M45_25  M45  (14)                 25.0 km   0 C           

    1    317 Leonardo Diogo               67 Clube Aventura da Madeira     2:15:22 
    2    463 José Franco                  67 ACD Jardim da Serra           2:33:51 
    3    416 José Ornelas                 66 ACD Jardim da Serra           2:37:00 
    4    447 Ricardo Batista              69 ACD Jardim da Serra           2:39:16 
    5    324 Nuno Gonçalves               66 Clube Montanha do Funchal     2:42:55 
    6    448 Emanuel Fernandes            66 Ludens Clube de Machico       2:47:54 
    7    300 Quintin Barry                65 Casa do Povo CM Lobos         2:57:38 
    8    337 José Custódio                66 Restaurante Sabores do Curral 3:12:07 
    9    457 Marino Sousa                 67 DRFCN/CPF                     3:29:16 
   10    413 Virgílio Bento               68 Living Funchal Health Club    3:34:22 
   11    368 Marco Silva                  68 Individual                    3:40:31 
   12    343 José Gomes                   68 Ergoram                       4:03:52 
   13    399 José Sardinha                64 CP Telecom                    4:47:36 

         388 João Miguel Silva            64 Óptica da Sé                      dnf 



M50_25  M50  (9)                  25.0 km   0 C           

    1    491 Eleutério Fernandes          60 CP Telecom                    2:55:08 
    2    342 José Nunes                   61 Clube Aventura da Madeira     3:00:53 
    3    379 Manuel Franco                64 Individual                    3:01:43 
    4    306 Manuel Sardinha              61 Individual                    3:06:18 
    5    397 José Joaquim Ornelas         63 Zona Militar da Madeira       3:10:57 
    6    367 Paulo Silva                  62 Individual                    3:24:20 
    7    353 Emanuel Abreu                61 CP Telecom                    3:50:55 
    8    340 Odílio Fernandes             64 Clube Pés Livres              4:36:38 

         311 José Figueiredo              60 Individual                        dns 



F45_25  F45  (6)                  25.0 km   10 C          

    1    449 Ana Rodrigues                67 Clube Montanha do Funchal     3:12:23 
    2    372 Anita Roque                  68 Amigos Ducalhau               3:21:21 
    3    467 Maria Arcanjo Gaspar         64 Urban Hair Team               3:38:41 
    4    386 Sónia Gonçalves              69 CCD - CM do Funchal           4:14:37 
    5    352 Ana Abreu                    65 CP Telecom                    4:17:31 

         358 Diva Jardim                  67 Óptica da Sé                      dns 



M55_25  M55  (4)                  25.0 km   0 C           

    1    422 José Silva                   57 CASABIMOTA                    3:13:34 
    2    378 Manuel Nóbrega               55 Clube Montanha do Funchal     3:28:08 
    3    453 Egídio Rodrigues             60 Clube Montanha do Funchal     3:35:28 
    4    494 Rui Silva                    55 Ergoram                       4:25:22 



M60_25  M60  (1)                  25.0 km   0 C           

    1    377 Juvenal Sousa                48 Clube Montanha do Funchal     3:30:56 



F55_25  F55  (1)                  25.0 km   10 C          

    1    501 Solange Ferraz               58 Clube Montanha do Funchal     4:26:40