Trail Funchal 2013Thu 4/25/2013 5:55 PM
Resultscreated by OE2003 © Stephan Krämer 2007

   Pl   Stno Name                         YB Club                             Time 



SF19  ( SEN F  (28)               19.0 km  480 m   4 C    

    1    186 Sílvia Viveiros              74 Ludens Machico/ActiveSport    2:00:18 
    2    101 Liliana Freitas              79 Ludens Machico/ActiveSport    2:23:10 
    3    108 Vera Mata                    80 Individual                    2:32:44 
    4    205 Carina Araújo                82 Individual                    2:38:28 
    5    150 Fátima Azevedo               87 Individual                    2:39:37 
    6    113 Carina Rodrigues             81 Monumental Fitness Club       2:43:39 
    7    174 Carla Góis                   91 Individual                    2:46:30 
    8    116 Cristina Góis                85 Individual                    2:49:35 
    9    198 Filipa Sousa                 76 Clube Montanha do Funchal     2:50:57 
   10    162 Ana Rodrigues                81 Individual                    2:52:16 
   11    177 Ana Umbelino                 77 Individual                    3:03:35 
   12    225 Ana Gonçalves                82 Individual                    3:04:58 
   13    135 Eduarda Ferreira             93 Individual                    3:07:29 
   14    152 Délia Nunes                  73 CAMadeira/Trizone             3:08:57 
   15    204 Tânia Freitas                88 Individual                    3:14:11 
   16    182 Carina Góis                  77 ADRAP                         3:14:14 
   17    224 Mónica Alberto               75 Monumental Fitness Club       3:15:38 
   18    132 Alexandra Fernandes          75 Snack-Bar A Calçada           3:16:27 
   19    119 Fátima Segura                79 MM                            3:21:13 
   20    196 Rubina Rocha                 81 Clube Montanha do Funchal     3:25:05 
   21    140 Marcia Gamelas               77 Snack-Bar A Calçada           3:28:36 
   22    118 Liliana Andrade              86 MM                            3:40:34 
   23    197 Donita Barradas              79 Clube Montanha do Funchal     3:43:42 
   24    219 Silvia Ribeiro               74 CAMadeira/Trizone             3:45:37 
   25    133 Bruna Fernandes              93 Snack-Bar A Calçada           3:46:47 

         165 Ariana Ferreira              88 Individual                        dns 
         175 Ana Gouveia                  80 CAMadeira/Trizone                 dns 
         164 Elsa Sousa                   83 Individual                        dns 



SM19  ( SEN M  (68)               19.0 km  480 m   4 C    

    1    151 Flávio Remesso               78 ANAM/SSLCI                    1:34:12 
    2    154 Celestino Freitas            76 ANAM/SSLCI                    1:46:06 
    3    187 António Viveiros             80 Ludens Machico/ActiveSport    1:47:44 
    4    134 João Barbosa                 93 Snack-Bar A Calçada           1:48:59 
    5    161 Ricardo Ferreira             84 Monumental Fitness Club       1:52:01 
    6    105 Filipe Teles                 80 Monumental Fitness Club       1:52:48 
    6    208 Mauro Abreu                  76 Monumental Fitness Club       1:52:48 
    8    212 Arlindo Freitas              74 ACD Jardim da Serra           1:55:00 
    9    137 Nuno Sousa                   74 ANAM/SSLCI                    1:55:14 
   10    203 Rúben Freitas                83 Individual                    1:56:34 
   11    206 Válter Cró                   94 Individual                    1:57:06 
   12    104 Roberto Góis                 80 Individual                    1:57:49 
   13    143 Emanuel Alves                85 Individual                    1:58:29 
   14    125 Manuel Santos                83 Individual                    1:59:51 
   15    173 Diogo Lopes                  94 Ludens Machico/ActiveSport    2:00:18 
   16    191 Sidney Pestana               89 Individual                    2:02:47 
   17    190 Sérgio Rodrigues             86 Individual                    2:02:48 
   18    179 Luís Gonçalves               92 Individual                    2:02:52 
   19    123 Maurílio Gouveia             83 Ludens Machico/ActiveSport    2:04:48 
   20    126 Alex Camacho                 77 Snack-Bar A Calçada           2:04:59 
   21    172 Manuel Viveiros              77 ANAM/SSLCI                    2:06:44 
   22    148 Bruno Góis                   75 Ludens Machico/ActiveSport    2:06:48 
   23    160 João Ribeiro                 78 ANAM/SSLCI                    2:08:31 
   24    178 Eduardo Macedo               87 ACDSJ                         2:08:49 
   25    127 Gabriel Silva                81 ACD Jardim da Serra           2:10:32 
   26    213 Elder Sousa                  73 ANAM/SSLCI                    2:12:15 
   27    216 Marco Nunes                  76 Individual                    2:14:12 
   28    117 João Santos                  76 Individual                    2:15:31 
   29    221 Celso Bettencourt            78 Individual                    2:15:36 
   29    222 João Quintaneiro             79 Individual                    2:15:36 
   31    223 Rui Coelho                   76 Individual                    2:16:17 
   32    106 Filipe Ferreira              79 Individual                    2:17:16 
   33    141 Filipe Sousa                 82 CAMadeira/Trizone             2:19:07 
   34    145 Jorge Silva                  73 ANAM/SSLCI                    2:20:25 
   35    192 Gil Silva                    89 Monumental Fitness Club       2:24:29 
   36    202 Luís Aguiar                  76 Individual                    2:30:38 
   36    217 Vitor Camacho                83 Individual                    2:30:38 
   38    200 Aires Henriques              75 Individual                    2:32:29 
   39    144 Dúlio Alves                  82 ANAM/SSLCI                    2:32:37 
   40    188 Adriano Olim                 90 Individual                    2:34:39 
   41    159 Bruno Pereira                75 CF Andorinha                  2:34:45 
   41    114 Rui Rodrigues                85 Clube Montanha do Funchal     2:34:45 
   43    111 Sérgio Gouveia               77 ANAM/SSLCI                    2:35:03 
   44    139 Ricardo Vieira               81 Individual                    2:35:05 
   45    130 Eleutério Saldanha           78 ANAM                          2:35:14 
   46    167 Igor Gonçalves               84 Individual                    2:36:26 
   47    124 Sérgio Zenha                 84 Individual                    2:36:36 
   48    115 Armando Félix                73 Individual                    2:36:41 
   49    169 Pedro Pereira                78 Individual                    2:41:23 
   50    121 Miguel Faria                 76 MM                            2:42:46 
   51    149 Roberto Xavier               82 Individual                    2:43:38 
   52    170 João Teixeira                80 Individual                    2:53:30 
   53    109 Roberto Mendes               84 Individual                    2:55:11 
   54    142 João Quintal                 76 Individual                    2:56:24 
   55    201 Norberto Rodrigues           78 Individual                    3:11:43 
   56    156 Hugo Nascimento              80 Sonhar.PT                     3:14:14 
   57    155 Renato Carvalho              79 Sonhar.PT                     3:15:12 
   57    158 César Lages                  80 Sonhar.PT                     3:15:12 
   59    157 Márcio Soares                79 Sonhar.PT                     3:24:39 
   60    218 Honório Teixeira             75 Clube Montanha do Funchal     3:45:39 

         183 Bruno Magalhães              80 Individual                        dns 
         176 Tiago Silva                  80 Individual                        dns 
         107 André Caldeira               80 Individual                        dns 
         166 Mário Martins                85 Individual                        dns 
         129 Patrício Lopes               76 Ludens Machico/ActiveSport        dns 
         153 Fábio Santos                 88 Individual                        dns 
         163 João Sousa                   83 Clube Montanha do Funchal         dns 
         220 Élvio Escórcio               89 Individual                        dns 



VF19  ( F40  (11)                 19.0 km  480 m   4 C    

    1    193 Paula Rodrigues              67 Clube Montanha do Funchal     1:55:17 
    2    100 Anita Roque                  68 AmigosDucalhau                2:03:39 
    3    112 Sandra Perestrelo            71 Individual                    2:32:44 
    4    146 Ana Abreu                    65 CP Telecom                    2:44:49 
    5    184 Ana Sousa                    71 Individual                    2:52:36 
    6    136 Sónia Gonçalves              69 CCDCMF - CM do Funchal        2:53:37 
    7    194 Nivalda Perdigão             72 Clube Montanha do Funchal     2:59:05 
    8    195 Maria Fagundes               72 Clube Montanha do Funchal     3:06:20 
    9    181 Cristina Silva               70 Ergoram                       3:06:25 
   10    185 Suzete Aguiar                72 Monumental Fitness Club       3:40:34 
   11    103 Eugénia Azevedo              65 CP Telecom                    4:13:06 



VMI19   H40  (9)                  19.0 km  480 m   4 C    

    1    210 Gilberto Gonçalves           69 Casa Bimota                   1:39:32 
    2    215 Carlos Moço                  70 Casa Bimota                   1:42:52 
    3    214 Edmundo Sousa                64 Individual                    2:14:27 
    4    128 Nuno Coelho                  72 ANAM/SSLCI                    2:22:10 
    5    207 Roberto Castro               71 Individual                    2:32:28 
    6    171 Marco Silva                  68 Individual                    2:37:07 
    7    189 Paulo Silva                  69 N.E.L Pedatleta               2:38:46 
    8    120 Paulo Faria                  70 MM                            2:42:53 
    9    131 João Silva                   64 Individual                    2:56:28 



VMII19  H50  (8)                  19.0 km  480 m   4 C    

    1    168 Gregório Rodrigues           56 ANAM/SSLCI                    1:35:39 
    2    199 Orlando Cardoso              61 CAMadeira/Trizone             1:55:33 
    3    209 Carlos Silva                 57 Casa Bimota                   2:14:39 
    4    138 João Freitas                 63 O Bordão                      2:30:48 
    5    147 Emanuel Abreu                61 CP Telecom                    2:33:04 
    6    122 João Carlos                  59 MM                            2:42:54 
    7    180 Rui Silva                    55 Ergoram                       3:06:25 
    8    102 Francisco Azevedo            63 CAMadeira/Trizone             4:13:06 



VMIII9  H60  (1)                  19.0 km  480 m   4 C    

    1    110 Alvaro Sousa                 50 Clube Naval do Funchal        2:16:58 



VFII19  F50  (1)                  19.0 km  480 m   4 C    

    1    211 Solange Ferraz               58 Clube Montanha do Funchal     3:07:55